Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o psi

28. 12. 2010

Péčo o naše chlupaté kamarády

 základním částem, péče o psa patří, předřevším pravidelné česání, koupání, stříhání drápků, čistění uší a zubů. To platí pro každého psa, bez rozdílu rasy či velikosti.
Další speciální péči, pak vyžadují plemena dlouhosrstá, hrubosrstá, či bezsrstá, nebo plemena vyžadující speciální střihovou úpravu. Na veškeré tyto úkony je potřeba pejska postupně zvykat již v době, kdy je ještě štěňátko a kdy vše bere jako hru. Klidným přístupem a odměnou snadno dosáhneme toho, aby se bez protestu pejsek nechal učesat, či abychom později nemuseli na každé střihání drápků, nebo vyčistění uší chodit k veterináři.

Na střihání drápků existuje několik druhů kleštiček , se kterými se velmi dobře pracuje.
Každý si může vybrat, co právě jemu vyhovuje. Ani čistění zubů dnes už není přepych,
ale samozřejmost. Na našem trhu je velký výběr psích zubních past s různými příchutěmi i několik druhů zubních kartáčků. Je velmi jednoduché naučit pejska na pravidelné čistění dokud je malý. Zubní pasty psům chutnají a pokud ještě potom dostane odměnu, není to nic nepříjemného. U dospělého, nezvládnutého psa by to ovšem bylo něco jiného. Totéž se týká čistění uší. V dnešní době, kdy je na trhu několik druhů ušních kapek, které se jen nakapou do zvukovodu a pejsek nečistotu sám vyklepe, opravdu není potřeba chodit s pejskem několikrát ročně k veterináři a zbytečně ho stresovat. Při pravidelném čistění navíc zabráníme vzniku velmi nepříjemného onemocnění – zánětu zvukovodu – nebo jej alespoň odhalíme hned v zárodku, kdy je léčba ještě snadná. Další kapitolou je koupání psa. I v dnešní době ještě hodně majitelů psů věří tomu, že pes se nekoupe, maximálně jednou za rok, a že mu to spíš uškodí. To možná platilo kdysi, kdy jediný šampon který se dal koupit, byl „PUDL“ a který prý výborně čistil koberce, ale na psa nebylo radno jej použit. Dnes je na našem trhu nepřeberné množství šamponů a kondicionérů určených na speciální typ srsti, barvu, strukturu i délku, určených k běžnému k běžnému mytí , k výstavní úpravě, pro štěňátka i pro citlivé a alergické pejsky. S takto kvalitní kosmetikou se nikdo nemusí bát okoupat svého pejska, kdykoliv je to potřeba. Navíc existují speciální
suché šampony, které se pouze vetřou do srsti a poté se vykartáčují, takže opravdu každý dnes může mít pejska čistého a upraveného. Speciální kapitolou péče o psa je česání a kartáčováni. Mnoho majitelů psů s tím má menší či větší potíže a neradi většinou přiznávají, že je to pro ně velký problém psa upravit. Jak je to možné? Většinou je to tak, že nenaučili pejska se česat když byl malý a vlastně to ještě nepotřeboval a začali s tím v době, kdy už se srst prodlužovala a začínala se zacuchávat, což bylo psímu výrostkovi samozřejmě nepříjemné a začal se bránit. Potom už je většinou pozdě a je těžké psa přesvědčit, že česání je příjemné anebo aspoň snesitelné. S česáním tedy začneme hned od začátku, kdy si štěňátko přineseme domů, kdy se srst ještě necuchá, pejska to netahá a vlastně je to příjemná masáž, po které ještě dostane odměnu. Velmi důležité je to zejména u psů, které chceme v budoucnu vystavovat, nebo kteří budou vyžadovat speciální úpravu – trimování nebo speciální střih, ale samozřejmě je to účelné u všech psů. Každý chce mít přece pejska čistého, upraveného a vůbec hezkého. Není to nic těžkého, jen je zapotřebí začít s péčí o psa včas, pejskovi to zpříjemnit odměnou a pochvalou a úspěch se dostaví.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 11334
Měsíc: 53
Den: 1